We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE141530 power cable Black 3 m C20 coupler C19 coupler
SKU
PE141530
£11.53
£9.61
In stock
0 available
SKU: PE141530
EAN: 5712505748633
Extension Cord C19 - C20, 3mExtension Cord C19 - C20, 3m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
Category: Power Cables
| SKU | PE141530 |
|---|---|
| EAN | 5712505748633 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Extension Power cord can be used for to extend another power cable to a PDU or UPS system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | C20 coupler |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | C20 coupler |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 16 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 476 g |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 146 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 400 g |
| Packaging data | |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 146 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 400 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 16 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect PE141530 power cable Blac...
£11.53
£9.61
|
Recommended
Lenovo 42T5047 Black 1 m
£15.88
£13.23
|
Hot Product
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Lenovo 42T5047 power cable Black 1 m
£15.88
£13.23
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.41
£12.01
|
New
StarTech.com Spare 5V DC UK Power Adap...
£9.86
£8.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE141530
|
FRU42T5047
|
FRU42T5035
|
42T5047
|
PWR0004E
|
SVUSBPOWERUK
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
2-Power
|
StarTech.com
|



