We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE141510 power cable Black 1 m C20 coupler C19 coupler
SKU
PE141510
£5.72
£4.77
In stock
0 available
SKU: PE141510
EAN: 5704327169482
Extension Cord C19 - C20, 1mExtension Cord C19 - C20, 1m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
Category: Power Cables
| SKU | PE141510 |
|---|---|
| EAN | 5704327169482 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Extension Power cord can be used for to extend another power cable to a PDU or UPS system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | C20 coupler |
| Cable length | 1 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | C20 coupler |
| Cable length | 1 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 16 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 212 g |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 188 g |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 188 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 16 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE141510 power cable Blac...
£5.72
£4.77
|
Recommended
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£4.75
£3.96
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Popular
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE141510
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|





