We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE120450 power cable Black 5 m DK-EDB C13 coupler
SKU
PE120450
£15.49
£12.91
In stock
0 available
SKU: PE120450
EAN: 5704327706939
Power Cord Denmark EDB - C13, 5mPower Cord Denmark EDB - C13, 5m
- Can only be used in Denmark
Category: Power Cables
| SKU | PE120450 |
|---|---|
| EAN | 5704327706939 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Danish EDB (Type K) Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | DK-EDB |
| Cable length | 5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | DK-EDB |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 200 g |
| Package width | 271 mm |
| Package depth | 151 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 436 g |
| Packaging data | |
| Package width | 271 mm |
| Package depth | 151 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 436 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE120450 power cable Blac...
£15.49
£12.91
|
Recommended
Lenovo 42T5047 Black 1 m
£15.88
£13.23
|
Bestseller
Cisco Connect Cabinet Black 0.7 m
£22.50
£18.75
|
New
Cisco CP-PWR-CORD-NA= Power Cable for...
£18.73
£15.61
|
Lenovo 42T5047 power cable Black 1 m
£15.88
£13.23
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.41
£12.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE120450
|
FRU42T5047
|
CAB-C15-CBN=
|
CP-PWR-CORD-UK=
|
42T5047
|
PWR0004E
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
Cisco
|
Cisco
|
Lenovo
|
2-Power
|




