We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE120430R power cable Black 3 m Power plug type K C13 coupler
SKU
PE120430R
£6.53
£5.44
In stock
0 available
SKU: PE120430R
EAN: 5704327790549
Power Cord Denmark Type K - C13, 3mPower Cord Denmark Type K - C13, 3m
- Can only be used in Denmark
Category: Power Cables
| SKU | PE120430R |
|---|---|
| EAN | 5704327790549 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Danish (Type H) Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type K |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type K |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 100-240 V |
| Input current | 10 A |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 358 g |
| Package width | 264 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 314 g |
| Packaging data | |
| Package width | 264 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 314 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE120430R power cable Bla...
£6.53
£5.44
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Recommended
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE120430R
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
88544
|
88546
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|
C2G
|





