We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE110518 power cable Black 1.8 m Power plug type B C19 coupler
SKU
PE110518
£13.87
£11.56
In stock
0 available
SKU: PE110518
EAN: 5711783330165
Power Cord US - C19 1.8mPower Cord US - C19 1.8m
Category: Power Cables
| SKU | PE110518 |
|---|---|
| EAN | 5711783330165 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The PE110518 Power Cord is a reliable US to C19 connection solution, designed to provide a secure and stable power supply for your mission-critical equipment. This 1.8-meter cable offers ample length for convenient placement, while adhering to stringent US power standards. Benefit from MicroConnect's 20+ years of expertise in delivering premium quality connectivity solutions at fair prices. This durable power cord is built to last, ensuring consistent performance and peace of mind. Trust MicroConnect for pioneering innovation and dependable power solutions for your valuable devices.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | Power plug type B |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | SJT |
| Core size | 0.83 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | Power plug type B |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 15 A |
| Input voltage | 125 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package width | 269 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 264 g |
| Packaging data | |
| Package width | 269 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 264 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 15 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE110518 power cable Blac...
£13.87
£11.56
|
Recommended
Lenovo 42T5047 Black 1 m
£15.88
£13.23
|
Bestseller
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Hot Product
Cisco CP-PWR-CORD-NA= Power Cable for...
£18.73
£15.61
|
Lenovo 42T5047 power cable Black 1 m
£15.88
£13.23
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.41
£12.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE110518
|
FRU42T5047
|
FRU42T5035
|
CP-PWR-CORD-UK=
|
42T5047
|
PWR0004E
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Cisco
|
Lenovo
|
2-Power
|



