We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE110430 power cable Black 3 m Power plug type B C13 coupler
SKU
PE110430
£5.99
£4.99
In stock
0 available
SKU: PE110430
EAN: 5712505622032
Power Cord US Type B - C13, 3mPower Cord US Type B - C13, 3m
- Can be used in Canada, Mexico, Taiwan, USA, Japan
Category: Power Cables
| SKU | PE110430 |
|---|---|
| EAN | 5712505622032 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This US Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a US power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type B |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | SVT |
| Core size | 0.83 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type B |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 15 A |
| Input voltage | 125 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 301 g |
| Package width | 264 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 296 g |
| Packaging data | |
| Package width | 264 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 296 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 15 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect PE110430 power cable Blac...
£5.99
£4.99
|
Recommended
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE110430
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
88544
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|





