We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE110405 power cable Black 0.5 m Power plug type B C13 coupler
SKU
PE110405
£2.23
£1.86
In stock
0 available
SKU: PE110405
EAN: 5715063688175
Power Cord US Type B - C13, 0.5mPower Cord US Type B - C13, 0.5m
- Can be used in Canada, Mexico, Taiwan, USA, Japan
Category: Power Cables
| SKU | PE110405 |
|---|---|
| EAN | 5715063688175 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This US Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a US power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type B |
| Cable length | 0.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | SVT |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.83 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type B |
| Compatibility | HP/Compaq - 9000 -705, 9000 - 712/80, 9000 - 715/100, 9000 - 715/100XC, 9000 - 715/33, 9000 - 715/50, 9000 - 715/64, 9000 - 715/75, 9000 - 715/80, 9000 - 735, 9000 - 745i, E-PC 42, Vectra VA 6/xxx, Vectra XA 5/xxx, Visualize J210 |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 15 A |
| Input voltage | 125 V |
| Input current | 15 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 92 g |
| Package width | 272 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 102 g |
| Packaging data | |
| Package width | 272 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 102 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 15 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Compatibility | HP/Compaq - 9000 -705, 9000 - 712/80, 9000 - 715/100, 9000 - 715/100XC, 9000 - 715/33, 9000 - 715/50, 9000 - 715/64, 9000 - 715/75, 9000 - 715/80, 9000 - 735, 9000 - 745i, E-PC 42, Vectra VA 6/xxx, Vectra XA 5/xxx, Visualize J210 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect PE110405 power cable Blac...
£2.23
£1.86
|
Cables Direct RB-249 power cable Black...
£2.46
£2.05
|
Popular
Cables Direct IEC Extension Cable C13...
£1.97
£1.64
|
New
Cables Direct RB-530 power cable Black...
£1.88
£1.57
|
Bestseller
Datalogic 2-pin Standard Power Cord -...
£2.26
£1.88
|
Hot Product
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£2.29
£1.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE110405
|
RB-249
|
RB-301/1.0
|
RB-530
|
90ACC1885
|
339100
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Datalogic
|
Manhattan
|





