We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE090830 power cable Black 3 m Power plug type G C5 coupler
SKU
PE090830
£6.35
£5.29
In stock
0 available
SKU: PE090830
EAN: 5705965915127
Power Cord UK Type G - C5, 3mPower Cord UK Type G - C5, 3m
- Can be used in Cyprus, Great Britain (UK), Hong Kong, Ireland, Malaysia, Singapore
Category: Power Cables
| SKU | PE090830 |
|---|---|
| EAN | 5705965915127 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This UK Power cord with IEC-60320-C5, which is also called “Mickey Mouse” enables you to connect your laptop or power supply to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Compatibility | Compaq/HP - Presario 1700 series, Presario 2700 series, Evo n610c, Evo n620c, Armada m700, Evo n410c, Armada 4100 series, Armada e500s series, Armada V300 series, Armada 7800 series, Armada e500 Notebook PC, Armada 3500 series, ProSignia 190 series |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 343 g |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 206 mm |
| Package height | 61 mm |
| Package weight | 324 g |
| Packaging data | |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 206 mm |
| Package height | 61 mm |
| Package weight | 324 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Compatibility | Compaq/HP - Presario 1700 series, Presario 2700 series, Evo n610c, Evo n620c, Armada m700, Evo n410c, Armada 4100 series, Armada e500s series, Armada V300 series, Armada 7800 series, Armada e500 Notebook PC, Armada 3500 series, ProSignia 190 series |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect PE090830 power cable Blac...
£6.35
£5.29
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE090830
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
88544
|
88546
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|
C2G
|





