We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE061312 power cable Black 1.2 m C14 coupler 2 x C13 coupler
SKU
PE061312
£6.74
£5.62
In stock
0 available
SKU: PE061312
EAN: 5712505335932
Extension Split Cable C14 - 2 x C13, 1.2mExtension Split Cable C14 - 2 x C13, 1.2m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices.
Category: Power Cables
| SKU | PE061312 |
|---|---|
| EAN | 5712505335932 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Extension Power Cord enables you to connect 2 devices with C14 inlet to use one AC power input cord and one C13 outlet on a PDU or UPS system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | 2 x C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1.2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | 2 x C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1.2 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 251 g |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 257 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 268 g |
| Packaging data | |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 257 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 268 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect PE061312 power cable Blac...
£6.74
£5.62
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE061312
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
88544
|
88546
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|
C2G
|





