We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE040630W power cable White 3 m C14 coupler C13 coupler
SKU
PE040630W
£13.09
£10.91
In stock
0 available
SKU: PE040630W
EAN: 5704174194040
Extension Cord C14 - C13, 3mExtension Cord C14 - C13, 3m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
Category: Power Cables
| SKU | PE040630W |
|---|---|
| EAN | 5704174194040 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Extension Power Cord are used to connect computers, monitors and projector etc
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 194 g |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 274 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 294 g |
| Packaging data | |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 274 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 294 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect PE040630W power cable Whi...
£13.09
£10.91
|
Lenovo 42T5047 Black 1 m
£15.88
£13.23
|
Bestseller
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Hot Product
Cisco CP-PWR-CORD-NA= Power Cable for...
£18.73
£15.61
|
Lenovo 42T5047 power cable Black 1 m
£15.88
£13.23
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.41
£12.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE040630W
|
FRU42T5047
|
FRU42T5035
|
CP-PWR-CORD-UK=
|
42T5047
|
PWR0004E
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Cisco
|
Lenovo
|
2-Power
|



