We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE040618 power cable Black 1.8 m C13 coupler C14 coupler
SKU
PE040618
£3.67
£3.06
In stock
0 available
SKU: PE040618
EAN: 5705965856376
Extension Cord C14 - C13, 1.8mExtension Cord C14 - C13, 1.8m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
Category: Power Cables
| SKU | PE040618 |
|---|---|
| EAN | 5705965856376 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Extension Power Cord are used to connect computers, monitors and projector etc
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 186 g |
| Package width | 271 mm |
| Package depth | 154 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 168 g |
| Packaging data | |
| Package width | 271 mm |
| Package depth | 154 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 168 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE040618 power cable Blac...
£3.67
£3.06
|
Recommended
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£4.75
£3.96
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£3.60
£3.00
|
Popular
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
New
C2G 2m 18 AWG Computer Power Extension...
£5.17
£4.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE040618
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
2119140
|
42T5008
|
88503
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
Epson
|
Lenovo
|
C2G
|





