We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE040612 power cable Black 1.2 m C13 coupler C14 coupler
SKU
PE040612
£3.76
£3.13
In stock
0 available
SKU: PE040612
EAN: 5712505306246
Extension Cord C14 - C13, 1.2mExtension Cord C14 - C13, 1.2m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
Category: Power Cables
| SKU | PE040612 |
|---|---|
| EAN | 5712505306246 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Extension Power Cord are used to connect computers, monitors and projector etc
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 230 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 137 g |
| Package width | 274 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 142 g |
| Packaging data | |
| Package width | 274 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 142 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect PE040612 power cable Blac...
£3.76
£3.13
|
Recommended
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£4.75
£3.96
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£3.60
£3.00
|
Hot Product
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE040612
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
2119140
|
PXT101EUR
|
42T5008
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
Epson
|
StarTech.com
|
Lenovo
|





