We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE030750W power cable White 5 m Power plug type C C7 coupler
SKU
PE030750W
£5.99
£4.99
In stock
0 available
SKU: PE030750W
EAN: 5711045698552
Power Cord EU Type C - C7, 5mPower Cord EU Type C - C7, 5m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE030750W |
|---|---|
| EAN | 5711045698552 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This EU power cord is mostly used for home entertainment devices like radio, televisions and a lot more.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 238 g |
| Package width | 239 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 81 mm |
| Package weight | 218 g |
| Packaging data | |
| Package width | 239 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 81 mm |
| Package weight | 218 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE030750W power cable Whi...
£5.99
£4.99
|
Recommended
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Popular
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE030750W
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
88544
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|





