We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE030730W power cable White 3 m Power plug type C C7 coupler
SKU
PE030730W
£3.84
£3.20
In stock
0 available
SKU: PE030730W
EAN: 5711045525261
Power Cord EU Type C - C7, 3mPower Cord EU Type C - C7, 3m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE030730W |
|---|---|
| EAN | 5711045525261 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This EU power cord is mostly used for home entertainment devices like radio, televisions and a lot more.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 151 g |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 136 g |
| Packaging data | |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 136 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Other features | |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect PE030730W power cable Whi...
£3.84
£3.20
|
Recommended
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£4.75
£3.96
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£3.60
£3.00
|
Hot Product
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE030730W
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
2119140
|
PXT101EUR
|
42T5008
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
Epson
|
StarTech.com
|
Lenovo
|





