We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE030705W power cable White 0.5 m Power plug type C C7 coupler
SKU
PE030705W
£1.44
£1.20
In stock
0 available
SKU: PE030705W
EAN: 5715063368183
Power Cord EU Type C - C7, 0.5mPower Cord EU Type C - C7, 0.5m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE030705W |
|---|---|
| EAN | 5715063368183 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This EU power cord is mostly used for home entertainment devices like radio, televisions and a lot more.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 0.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 42 g |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 52 g |
| Packaging data | |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 52 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE030705W power cable Whi...
£1.44
£1.20
|
Recommended
Cables Direct IEC Extension Cable C13...
£1.63
£1.36
|
Popular
Cables Direct IEC Extension Cable C13...
£1.97
£1.64
|
New
Cables Direct RB-530 power cable Black...
£1.88
£1.57
|
Bestseller
Lindy USB 2.0 Type A to 3.5mm DC Cable...
£1.96
£1.63
|
Cables Direct IEC Extension Cable C13...
£2.14
£1.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE030705W
|
RB-301/0.5
|
RB-301/1.0
|
RB-530
|
70266
|
RB-301/0.50-WH
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Lindy
|
Cables Direct
|




