We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE030705 power cable Black 0.5 m Power plug type C C7 coupler
SKU
PE030705
£4.76
£3.97
In stock
0 available
SKU: PE030705
EAN: 5706998322104
Power Cord EU Type C - C7, 0.5mPower Cord EU Type C - C7, 0.5m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE030705 |
|---|---|
| EAN | 5706998322104 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This EU power cord is mostly used for home entertainment devices like radio, televisions and a lot more.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 0.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 42 g |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 48 g |
| Packaging data | |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 48 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE030705 power cable Blac...
£4.76
£3.97
|
Recommended
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£4.75
£3.96
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Popular
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE030705
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|





