We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE030605 power cable Black 0.5 m C13 coupler C20 coupler
SKU
PE030605
£4.62
£3.85
In stock
0 available
SKU: PE030605
EAN: 5704174177630
Extension Cord C13 - C20, 0.5mExtension Cord C13 - C20, 0.5m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices.
Category: Power Cables
| SKU | PE030605 |
|---|---|
| EAN | 5704174177630 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Extension power cord enables you to transform a C19 plug to a C13 plug and then connect it to a C14 outlet on a PDU or UPS system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C20 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 0.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C20 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 230 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 126 g |
| Package width | 274 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 41 mm |
| Package weight | 128 g |
| Packaging data | |
| Package width | 274 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 41 mm |
| Package weight | 128 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE030605 power cable Blac...
£4.62
£3.85
|
Hot Product
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Recommended
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£4.75
£3.96
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Popular
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE030605
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
PXT101EUR
|
42T5008
|
88544
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|





