We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE020418 power cable Black 1.8 m Power plug type E+F C13 coupler
SKU
PE020418
£4.57
£3.81
In stock
0 available
SKU: PE020418
EAN: 5705965856345
Power Cord Schuko - C13, 1,8mPower Cord Schuko - C13, 1,8m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE020418 |
|---|---|
| EAN | 5705965856345 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Schuko (CEE 7/7) connection cables are approved for European countries like Germany, France, Austria and many others. This Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Compatibility | HP/Compaq - Photosmart 850 series, Photosmart c20/c30 |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 212 g |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 222 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 222 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Compatibility | HP/Compaq - Photosmart 850 series, Photosmart c20/c30 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE020418 power cable Blac...
£4.57
£3.81
|
Recommended
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£4.75
£3.96
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Popular
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE020418
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
PXT101EUR
|
42T5008
|
88544
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|





