We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE011318 power cable Black 1.8 m Power plug type E+F 2 x C13 coupler
SKU
PE011318
£5.81
£4.84
In stock
0 available
SKU: PE011318
EAN: 5705965856338
Power Cord Schuko Splitter - 2 x C13, 1,8mPower Cord Schuko Splitter - 2 x C13, 1,8m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE011318 |
|---|---|
| EAN | 5705965856338 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Schuko (CEE 7/7) connection cables are approved for European countries like Germany, France, Austria and many others. This Schuko Power cord splitter enables you to connect two PC’s, two monitors or two projectors to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | 2 x C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | 2 x C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 312 g |
| Package width | 288 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 324 g |
| Packaging data | |
| Package width | 288 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 324 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect PE011318 power cable Blac...
£5.81
£4.84
|
Recommended
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£4.75
£3.96
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE011318
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|





