We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE010818W power cable White 1.8 m Power plug type E+F C5 coupler
SKU
PE010818W
£3.55
£2.96
In stock
0 available
SKU: PE010818W
EAN: 5711783182665
Power Cord Schuko Angled - C5, 1.8m, WhitePower Cord Schuko Angled - C5, 1.8m, White
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE010818W |
|---|---|
| EAN | 5711783182665 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Schuko (CEE 7/7) connection cables are approved for European countries like Germany, France, Austria and many others. This Power cord with IEC-60320-C5, which is also called “Mickey Mouse” enables you to connect your laptop or power supply to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 212 g |
| Package width | 267 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 190 g |
| Packaging data | |
| Package width | 267 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 190 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect PE010818W power cable Whi...
£3.55
£2.96
|
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£4.75
£3.96
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£3.60
£3.00
|
Hot Product
C2G 2m 18 AWG Computer Power Extension...
£5.17
£4.31
|
Recommended
Manhattan Power Cord/Cable, C14 Male t...
£3.74
£3.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE010818W
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
2119140
|
88503
|
301152
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
Epson
|
C2G
|
Manhattan
|





