We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE010450W power cable White 5 m Power plug type E+F C13 coupler
SKU
PE010450W
£23.34
£19.45
In stock
0 available
SKU: PE010450W
EAN: 5712505211458
Power Cord 5m White IEC320 Angled Connector SchukoPower Cord 5m White IEC320 Angled Connector Schuko
Category: Power Cables
| SKU | PE010450W |
|---|---|
| EAN | 5712505211458 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The PE010450W Power Cord is a reliable and essential 5-meter white cable designed with an IEC320 connector for a secure and stable power connection. Ideal for extending the reach of your devices, this power cord ensures flexibility in placement while maintaining optimal performance. Crafted to meet stringent European quality standards, it provides a safe and dependable power supply. Trust MicroConnect's 20+ years of expertise to deliver premium quality at a fair price, ensuring your devices stay powered with a durable and long-lasting cable. This power cable exemplifies MicroConnect's commitment to pioneering innovation in connectivity solutions.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 200 g |
| Package width | 277 mm |
| Package depth | 274 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 470 g |
| Packaging data | |
| Package width | 277 mm |
| Package depth | 274 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 470 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect PE010450W power cable Whi...
£23.34
£19.45
|
Lenovo 42T5129 Black 1 m
£33.32
£27.77
|
Bestseller
Cisco Connect Cabinet Black 0.7 m
£22.50
£18.75
|
New
Cisco CP-PWR-CORD-NA= Power Cable for...
£18.73
£15.61
|
Hot Product
2-Power PWR0004D power cable Black
£27.66
£23.05
|
Recommended
Microconnect PE141000 power cable Blac...
£27.42
£22.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE010450W
|
FRU42T5129
|
CAB-C15-CBN=
|
CP-PWR-CORD-UK=
|
PWR0004D
|
PE141000
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
Cisco
|
Cisco
|
2-Power
|
Microconnect
|





