We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE010418INDIA power cable Black 1.8 m Power plug type D C13 coupler
SKU
PE010418INDIA
£6.74
£5.62
In stock
0 available
SKU: PE010418INDIA
EAN: 5711783339717
Power Cord 1.8m Type D -C13Power Cord 1.8m Type D -C13
Category: Power Cables
| SKU | PE010418INDIA |
|---|---|
| EAN | 5711783339717 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect PE010418INDIA Power Cord is a reliable 1.8-meter cable designed to connect your devices securely. Featuring a Type D plug, commonly used in India, and a C13 connector, this power cord is perfect for powering a variety of equipment, including computers, monitors, and other electronic devices. Built with high-quality materials and adhering to European design standards, this cable ensures a safe and consistent power supply. Trust MicroConnect's 20+ years of expertise to deliver a durable and dependable power solution for your needs. Get premium quality at fair prices with this essential power cable.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type D |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type D |
| Compatibility | SABS, REACH |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 6 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 6 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 150 g |
| Package width | 269 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 202 g |
| Packaging data | |
| Package width | 269 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 202 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 6 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Compatibility | SABS, REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect PE010418INDIA power cable...
£6.74
£5.62
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE010418INDIA
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
88544
|
88546
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|
C2G
|





