We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PC1070 power cable Black 4 m C14 coupler C13 coupler
SKU
PC1070
£11.22
£9.35
In stock
0 available
SKU: PC1070
EAN: 5704174992516
Powercord C13 IEC Lock - C14 black 4m, PC1070Powercord C13 IEC Lock - C14 black 4m, PC1070
Category: Power Cables
| SKU | PC1070 |
|---|---|
| EAN | 5704174992516 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The IEC Lock range can be used with any standard IEC inlets & Guards against accidental disconnection of Computers, PDU’s, Servers & most Network Devices.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 4 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 4 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 210 g |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 277 mm |
| Package height | 44 mm |
| Package weight | 310 g |
| Packaging data | |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 277 mm |
| Package height | 44 mm |
| Package weight | 310 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PC1070 power cable Black...
£11.22
£9.35
|
Recommended
Lenovo 42T5047 Black 1 m
£15.88
£13.23
|
Bestseller
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Lenovo 42T5047 power cable Black 1 m
£15.88
£13.23
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.41
£12.01
|
New
StarTech.com Spare 5V DC UK Power Adap...
£9.86
£8.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PC1070
|
FRU42T5047
|
FRU42T5035
|
42T5047
|
PWR0004E
|
SVUSBPOWERUK
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
2-Power
|
StarTech.com
|



