We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PC1003 power cable Black 1.5 m C13 coupler C14 coupler
SKU
PC1003
£6.54
£5.45
In stock
0 available
SKU: PC1003
EAN: 5706998287434
Powercord C13 IEC Lock - C14 black 1,5m, PC1003Powercord C13 IEC Lock - C14 black 1,5m, PC1003
Category: Power Cables
| SKU | PC1003 |
|---|---|
| EAN | 5706998287434 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The IEC Lock range can be used with any standard IEC inlets & Guards against accidental disconnection of Computers, PDU’s, Servers & most Network Devices.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package width | 277 mm |
| Package depth | 272 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 188 g |
| Packaging data | |
| Package width | 277 mm |
| Package depth | 272 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 188 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PC1003 power cable Black...
£6.54
£5.45
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Recommended
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PC1003
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
88544
|
88546
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|
C2G
|





