We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-UTP6A075W networking cable White 7.5 m Cat6a U/UTP (UTP)
SKU
MC-UTP6A075W
£9.40
£7.83
In stock
0 available
SKU: MC-UTP6A075W
EAN: 5704174258773
CAT6A UTP Network Cable 7.5m, WhiteCAT6A UTP Network Cable 7.5m, White
- To order a full box, please select the following quantity: 30 pcs.
- Fluke CAT6A Channel Link Pass
- PoE+ ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
Category: Cabling
| Cable length | 7.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | MC-UTP6A075W |
| EAN | 5704174258773 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect CAT6a Patch Cable is ideal for use in demanding environments where 10Gbit and bandwidth up to 500Mhz is required. There are 50u´ RJ45 connectors to provide a better connection, latch protection to protect the clip from breaking and meter marking on the boot to easy identify the length of the cable.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Snagless cable boot | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 500 MHz |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 7.5 m |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | RoHS, CE |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 1300 mm |
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 236 g |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 7.5 m |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect MC-UTP6A075W networking c...
£9.40
£7.83
|
New
Cables Direct B6LZ-610G networking cab...
£9.40
£7.83
|
Cables Direct B5LZ-210 networking cabl...
£8.80
£7.33
|
Cables Direct B6-510 networking cable...
£8.51
£7.09
|
Recommended
Cables Direct B6LZ-610R networking cab...
£7.98
£6.65
|
Popular
Cables Direct B6-510G networking cable...
£8.51
£7.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-UTP6A075W
|
B6LZ-610G
|
B5LZ-210
|
B6-510
|
B6LZ-610R
|
B6-510G
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Cable length |
5m to 10m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|





