We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-USBA-3WAY USB cable 1.2 m Blue
SKU
MC-USBA-3WAY
£6.61
£5.51
In stock
0 available
SKU: MC-USBA-3WAY
EAN: 5715063490549
USB-A splitter cable with USB-C, USB Micro-B and Lightning plugs, 1,2 meter BlueUSB-A splitter cable with USB-C, USB Micro-B and Lightning plugs, 1,2 meter Blue
- Connector housing: metal (aluminum)
- Gold plated pins
- No data lines only suitable for charging
- Length: 1.2m
- 10W charging
Category: USB Cables
| Cable length | 1.2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C/Micro-USB B/Lightning |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | MC-USBA-3WAY |
| EAN | 5715063490549 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Say goodbye to cable clutter and embrace simplicity with a travel-friendly USB-A Adapter cable from MicroConnect. This 3-way USB cable, allows charging of up to 3 devices at the same time.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable length | 1.2 m |
| Product colour | Blue |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Weight | 17 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.2 m |
| Weight | 17 g |
| Height | 5 mm |
| Package weight | 18 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 18 g |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Other features | |
| Product colour | Blue |
| Height | 5 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect MC-USBA-3WAY USB cable 1....
£6.61
£5.51
|
Hot Product
Cables Direct USB3-805 USB cable 5 m U...
£6.34
£5.28
|
New
Cables Direct USB3-805BL USB cable 5 m...
£6.55
£5.46
|
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
£8.18
£6.82
|
Popular
StarTech.com 3m USB 2.0 A to Right Ang...
£5.56
£4.63
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 11m, M...
£8.88
£7.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-USBA-3WAY
|
USB3-805
|
USB3-805BL
|
USB3AUB50CMB
|
USBAB3MR
|
510424
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
N/A
|
USB B
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB B
|
USB B
|
| USB version |
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





