We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-USB4CCMF-MAGNETIC USB cable USB4 Gen 3x2 0 m USB C Black
SKU
MC-USB4CCMF-MAGNETIC
£16.54
£13.78
In stock
0 available
SKU: MC-USB4CCMF-MAGNETIC
EAN: 5715063359228
Premium Magnetic USB4 Gen 3x2 Adapter 90°Premium Magnetic USB4 Gen 3x2 Adapter 90°
- Magnetic USB C Connector
- backwards compatible to USB2.0 and 1.1
- USB Type C connector can be used on both sides
- Supports 140w
- USB 4 Gen 3x2 offers up to 40 Gbps
Category: USB Cables
| SKU | MC-USB4CCMF-MAGNETIC |
|---|---|
| EAN | 5715063359228 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This Magnetic USB4 Gen 3x2 Type C adapter is suitable for all computers and smart devices with USB Type C ports. Furthermore this right-angled adapter extends the USB Type C cable, even where there is a little room.
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This Magnetic USB4 Gen 3x2 Type C adapter is suitable for all computers and smart devices with USB Type C ports. Furthermore this right-angled adapter extends the USB Type C cable, even where there is a little room.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 0 m |
| Maximum data transfer rate | 4000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Weight | 40 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0 m |
| Weight | 40 g |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 9 mm |
| Package weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 9 mm |
| Package weight | 50 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 4000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-USB4CCMF-MAGNETIC USB...
£16.54
£13.78
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
£15.90
£13.25
|
New
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£12.85
£10.71
|
Recommended
Siig CE-CH0312-S1 USB cable 1 m USB 2....
£22.72
£18.93
|
Hot Product
Lindy 5m USB 2.0 Active Extension Slim
£16.18
£13.48
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 5m, Ma...
£19.04
£15.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-USB4CCMF-MAGNETIC
|
90A052065
|
90A051945
|
CE-CH0312-S1
|
42817
|
345408
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Siig
|
Lindy
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
USB C
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
USB B
|
| USB version |
USB4 Gen 3x2
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





