We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-USB4-CC80LQ-1 USB cable USB4 Gen 3x2 1 m USB C Black
SKU
MC-USB4-CC80LQ-1
£17.53
£14.61
In stock
0 available
SKU: MC-USB4-CC80LQ-1
EAN: 5715328145498
USB-C to USB-C cable Premium Liquid silicone, 240W, 80Gbps, USB4 Gen 3x2, 1mUSB-C to USB-C cable Premium Liquid silicone, 240W, 80Gbps, USB4 Gen 3x2, 1m
- 80Gbps
- 8k60Hz
- 240W
- Works with Thunderbolt 4
- Supports DP2.1 alt mode and Displaylink
- Flexible Liquid Silicone Jacket
Category: USB Cables
| SKU | MC-USB4-CC80LQ-1 |
|---|---|
| EAN | 5715328145498 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
Premium Quality
Delivering a massive 240W (48V/5A) of charging power, this cable supports even the most demanding laptops, monitors, and devices. With USB4 Gen 3x2 technology, enjoy lightning-fast data transfer speeds up to 80Gbps—perfect for ultra-high-resolution video, large file transfers, and next-gen peripherals.
Liquid Silicone Comfort
Crafted with premium liquid silicone, the cable offers a silky-smooth texture, exceptional flexibility, and superior resistance to tangling. Soft to the touch yet built to last, it’s the perfect blend of comfort and strength.
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
Premium Quality
Delivering a massive 240W (48V/5A) of charging power, this cable supports even the most demanding laptops, monitors, and devices. With USB4 Gen 3x2 technology, enjoy lightning-fast data transfer speeds up to 80Gbps—perfect for ultra-high-resolution video, large file transfers, and next-gen peripherals.
Liquid Silicone Comfort
Crafted with premium liquid silicone, the cable offers a silky-smooth texture, exceptional flexibility, and superior resistance to tangling. Soft to the touch yet built to last, it’s the perfect blend of comfort and strength.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 240 W |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| Weight | 25 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Width | 90 mm |
| Weight | 25 g |
| Height | 190 mm |
| Depth | 5 mm |
| Package weight | 25 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 25 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Width | 90 mm |
| Height | 190 mm |
| Depth | 5 mm |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-USB4-CC80LQ-1 USB cabl...
£17.53
£14.61
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
£15.90
£13.25
|
New
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£12.85
£10.71
|
Popular
Datalogic Straight Cable - Type A USB...
£25.62
£21.35
|
Recommended
Siig CE-CH0312-S1 USB cable 1 m USB 2....
£22.72
£18.93
|
Hot Product
Lindy 5m USB 2.0 Active Extension Slim
£16.18
£13.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-USB4-CC80LQ-1
|
90A052065
|
90A051945
|
CAB-438
|
CE-CH0312-S1
|
42817
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Siig
|
Lindy
|
| Connector 1 |
USB C
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
| USB version |
USB4 Gen 3x2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





