We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-USB3.2CA5OP USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 5 m USB A USB C Black
SKU
MC-USB3.2CA5OP
£146.15
£121.79
In stock
0 available
SKU: MC-USB3.2CA5OP
EAN: 5715063026496
Premium Optic Fiber USB-C 3.2 Gen 2 - USB 3.2 Type A Cable, 5mPremium Optic Fiber USB-C 3.2 Gen 2 - USB 3.2 Type A Cable, 5m
- Support Gen 2, 10Gbps
- Downward compatible with USB 2.0 & 1.1
- Supply devices with power 5V/800mA
- Cable OD: 4.5mm
- Supports all major operating systems including Windows, Mac OS, and Linux
- USB 3.1 and USB 3.1 Gen 2 have been renamed to USB 3.2 Gen 2, with transfer rates reaching up to 10 Gbps.
Category: USB Cables
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| SKU | MC-USB3.2CA5OP |
| EAN | 5715063026496 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This active optical USB-C to USB A 3.2 Gen 2 cable is the perfect choice when you need to extend the USB connection on longer connections. It is ideal for a wide variety of USB devices, from printer, scanners, meeting cameras and other USB 3.2 Gen 2 devices. Through this AOC USB Cable has a data transfer rate up to 10 Gbit/s (USB3.2 Gen2).
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This active optical USB-C to USB A 3.2 Gen 2 cable is the perfect choice when you need to extend the USB connection on longer connections. It is ideal for a wide variety of USB devices, from printer, scanners, meeting cameras and other USB 3.2 Gen 2 devices. Through this AOC USB Cable has a data transfer rate up to 10 Gbit/s (USB3.2 Gen2).
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Weight | 110 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 110 g |
| Package width | 239 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 235 g |
| Packaging data | |
| Package width | 239 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 235 g |
| Package gross weight | 748 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Package gross weight | 748 g |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect MC-USB3.2CA5OP USB cable...
£146.15
£121.79
|
Bestseller
StarTech.com 10m USB 3.0 Active Extens...
£122.46
£102.05
|
Hot Product
Microconnect USB3.1CC20OP USB cable 20...
£187.79
£156.49
|
Popular
Microconnect USB3.1CC10OP USB cable 10...
£170.99
£142.49
|
New
Cables Direct AOCUSB3-EXT030 USB cable...
£119.60
£99.67
|
Cables Direct AOCUSB3-EXT025 USB cable...
£127.75
£106.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-USB3.2CA5OP
|
USB3AAEXT10M
|
USB3.1CC20OP
|
USB3.1CC10OP
|
AOCUSB3-EXT030
|
AOCUSB3-EXT025
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB C
|
USB C
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
USB C
|
USB C
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|



