We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-USB2.0CC1 USB cable USB 2.0 1 m USB C 60 W Black
SKU
MC-USB2.0CC1
£4.48
£3.73
In stock
0 available
SKU: MC-USB2.0CC1
EAN: 5704174970309
USB-C to USB-C Charging cable, black. 1mUSB-C to USB-C Charging cable, black. 1m
- Version 2.0
- Supports 480Mbps
- 20V/3A + E-Mark
- Perfect for charging
Category: USB Cables
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | MC-USB2.0CC1 |
| EAN | 5704174970309 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Fast charge and USB Sync: Supports Power Delivery up to 60W at 3A for fast charging from a USB port or Quick Charge enabled port/power adapter - Good quality designed to charge and sync USB-C devices - Use with USB-C ports and up to 60W chargers.
Connectors: Male USB-C to Male USB-C - Version: USB 2.0 - Power: Up to 60W/3A - Jacket Type: TPE - Shielding: EMI Protection with Aluminum/Mylar
Connectors: Male USB-C to Male USB-C - Version: USB 2.0 - Power: Up to 60W/3A - Jacket Type: TPE - Shielding: EMI Protection with Aluminum/Mylar
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Reversible connectors | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Connector shielding | Yes |
| Output voltage | 20 V |
| Output current (max) | 3 A |
| Cable diameter | 4.3 mm |
| Weight | 53 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output voltage | 20 V |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 4.3 mm |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 53 g |
| Package width | 137 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 35 g |
| Packaging data | |
| Package width | 137 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 35 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect MC-USB2.0CC1 USB cable US...
£4.48
£3.73
|
New
Cables Direct USB3-805 USB cable 5 m U...
£6.34
£5.28
|
Recommended
Cables Direct USB3-803BL USB cable 3 m...
£4.13
£3.44
|
Cables Direct USB3-805BL USB cable 5 m...
£6.55
£5.46
|
Hot Product
StarTech.com 6in USB 2.0 Cable - USB A...
£4.64
£3.87
|
Popular
StarTech.com 6in USB 2.0 Extension Ada...
£4.03
£3.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-USB2.0CC1
|
USB3-805
|
USB3-803BL
|
USB3-805BL
|
USBMBADAPT
|
USBEXTAA6IN
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB B
|
USB B
|
USB B
|
N/A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|





