We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-SFTP6A005O networking cable Orange 0.5 m Cat6a S/FTP (S-STP)
SKU
MC-SFTP6A005O
£1.81
£1.51
In stock
0 available
SKU: MC-SFTP6A005O
EAN: 5704174955429
CAT6A S/FTP 0.5m Orange LSZHCAT6A S/FTP 0.5m Orange LSZH
- To order a full box, please select the following quantity: 160 pcs.
- Fluke CAT6A Channel Link Pass
- PoE+ ready
- LSZH – Low Smoke Zero Halogen
- Snagless hood
- Length marking on boot
Category: Cabling
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | MC-SFTP6A005O |
| EAN | 5704174955429 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect CAT6a Patch Cable is ideal for use in demanding environments where 10Gbit and bandwidth up to 500Mhz is required. There are 50u´ RJ45 connectors to provide a better connection, latch protection to protect the clip from breaking and meter marking on the boot to easy identify the length of the cable.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Orange |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 26/7 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 0.5 m |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | RoHS, CE |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 1300 mm |
| Weight | 19 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 154 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 30 g |
| Technical details | |
| Product colour | Orange |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 0.5 m |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Snagless |
| Other features | |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Snagless |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect MC-SFTP6A005O networking...
£1.81
£1.51
|
New
Cables Direct B5ST-302R networking cab...
£1.99
£1.66
|
Cables Direct B6-502 networking cable...
£2.29
£1.91
|
Recommended
Cables Direct B6LZ-601G networking cab...
£1.69
£1.41
|
Popular
Cables Direct B6LZ-602R networking cab...
£2.60
£2.17
|
Cables Direct B6ST-702 networking cabl...
£1.92
£1.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-SFTP6A005O
|
B5ST-302R
|
B6-502
|
B6LZ-601G
|
B6LZ-602R
|
B6ST-702
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Cable length |
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|





