We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-MAGCUSBC-SC-240W USB cable USB 2.0 1.5 m USB C Black
SKU
MC-MAGCUSBC-SC-240W
£24.00
£20.00
In stock
0 available
SKU: MC-MAGCUSBC-SC-240W
EAN: 5715063798935
Safe Charge Magnetic USB-C to C Data Blocker cable 240W, 1.5mSafe Charge Magnetic USB-C to C Data Blocker cable 240W, 1.5m
- Designed in Denmark
- Robust & Sturdy design
- Safety First
- Charging 240W
- 25 years warranty
- Magnetic Connector
- One more Type-C Magnetic Connector in the bag!
Category: USB Cables
| SKU | MC-MAGCUSBC-SC-240W |
|---|---|
| EAN | 5715063798935 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Safe Charge - We care for safety!
Magnetic USB-C to C data blocker cable:
Charging Only. Designed without data pins provides physical data blocking, and prevents data theft and leak prevention while stopping spyware/malware attacks on smartphones, tablets & battery powered mobile devices
Charging 240W
Magnetic USB-C to C data blocker cable:
Charging Only. Designed without data pins provides physical data blocking, and prevents data theft and leak prevention while stopping spyware/malware attacks on smartphones, tablets & battery powered mobile devices
Charging 240W
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1.5 m |
| Maximum data transfer rate | 0 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Weight | 40 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.5 m |
| Weight | 40 g |
| Package weight | 51 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 51 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 0 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-MAGCUSBC-SC-240W USB c...
£24.00
£20.00
|
Popular
Zebra USB2.0 - miniUSB2.0 USB cable US...
£28.39
£23.66
|
Bestseller
Datalogic Straight Cable - Type A USB...
£25.62
£21.35
|
Recommended
Lindy 12m USB 2.0 Active Extension Pro
£35.30
£29.42
|
Hot Product
Siig CE-CH0312-S1 USB cable 1 m USB 2....
£22.72
£18.93
|
Lindy 8m USB 2.0 Active Extension Pro
£30.31
£25.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-MAGCUSBC-SC-240W
|
P1031365-055
|
CAB-438
|
42782
|
CE-CH0312-S1
|
42780
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Zebra
|
Datalogic
|
Lindy
|
Siig
|
Lindy
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
Mini-USB B
|
N/A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





