We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-ITH-USB3AB-005 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 5 m USB A USB B Black
SKU
MC-ITH-USB3AB-005
£5.28
£4.40
In stock
0 available
SKU: MC-ITH-USB3AB-005
EAN: 5715063676394
USB 3.0 Gen 1 Cable, 5mUSB 3.0 Gen 1 Cable, 5m
- SuperSpeed data transmission up to 5 Gbit/s
Category: USB Cables
This cable is for extension of USB 3.0 or other devices with USB B plugs. Data transfer rate up to 5 Gbps.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 190 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 190 g |
| Package width | 264 mm |
| Package depth | 156 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 190 g |
| Packaging data | |
| Package width | 264 mm |
| Package depth | 156 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 190 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-ITH-USB3AB-005 USB cab...
£5.28
£4.40
|
Hot Product
Cables Direct USB3-805 USB cable 5 m U...
£6.34
£5.28
|
New
Cables Direct USB3-805BL USB cable 5 m...
£6.55
£5.46
|
Bestseller
StarTech.com 6in USB 2.0 Cable - USB A...
£4.64
£3.87
|
Popular
StarTech.com 3 ft Panel Mount USB Cabl...
£5.15
£4.29
|
Recommended
StarTech.com 3m USB 2.0 A to Right Ang...
£5.56
£4.63
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-ITH-USB3AB-005
|
USB3-805
|
USB3-805BL
|
USBMBADAPT
|
USBPNLAFAM3
|
USBAB3MR
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB B
|
USB B
|
USB B
|
N/A
|
USB A
|
USB B
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





