We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-ITH-USB3AAF-002 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 1.8 m USB A Black
SKU
MC-ITH-USB3AAF-002
£3.13
£2.61
In stock
0 available
SKU: MC-ITH-USB3AAF-002
EAN: 5715063676431
USB 3.0 Gen 1 Extension Cable, 1.8mUSB 3.0 Gen 1 Extension Cable, 1.8m
- SuperSpeed data transmission at up to 5 Gbit/s
Category: USB Cables
MC-ITH-USB3AAF-002
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 76 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 76 g |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 24 mm |
| Package weight | 90 g |
| Packaging data | |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 24 mm |
| Package weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect MC-ITH-USB3AAF-002 USB ca...
£3.13
£2.61
|
New
Cables Direct CDL-105BG USB cable 5 m...
£2.96
£2.47
|
Recommended
Cables Direct USB2-163 USB cable USB 2...
£2.76
£2.30
|
Cables Direct USB2-164 USB cable 1.8 m...
£3.18
£2.65
|
Popular
Cables Direct USB3-822 USB cable USB 3...
£2.65
£2.21
|
Cables Direct USB2-025 USB cable 5 m U...
£3.32
£2.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-ITH-USB3AAF-002
|
CDL-105BG
|
USB2-163
|
USB2-164
|
USB3-822
|
USB2-025
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
Micro-USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|





