We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-HDMIDD-10V2.0DOP HDMI cable 10 m HDMI Type A (Standard) Black
SKU
MC-HDMIDD-10V2.0DOP
£91.84
£76.53
In stock
0 available
SKU: MC-HDMIDD-10V2.0DOP
EAN: 5715063803646
Premium Optic Fiber HDMI Type D - HDMI Type D Cable with double HDMI Type A adapter, 4K, 10m, BlackPremium Optic Fiber HDMI Type D - HDMI Type D Cable with double HDMI Type A adapter, 4K, 10m, Black
- Supporting 4K60Hz, 18Gbps
- Sampling : YUV 4:4:4
- Outer Diameter: 4,5mm, very flexible
- Compatible with HDMI 2.0 standard
- Supports EDID, CEC, HDCP (2.2), HDR (High Dynamic Range ), HEC, ARC
- Hybrid optical cable with fiber and copper wire
- Has Source & Display clearly printed on the connector for easy identification
- No loss of signal – delivering crystal clear digital images instantly
- Low RFI / EMI profile for sensitive applications
- Has high pulling strength and compression load
Category: HDMI cables
| SKU | MC-HDMIDD-10V2.0DOP |
|---|---|
| EAN | 5715063803646 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This active optical HDMI 2.0 A to HDMI 2.0 Type D cable connects devices across long distances up to 100m without data loss – even in sensitive applications. It contains both fiber optic and copper cores, it is lightweight, flexible and has an ultra-small bend radius which makes it perfectly suitable for all kinds of installations. There is a HDMI Type A adapter included, so it also can be used as HDMI type A to HDMI Type A.
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This active optical HDMI 2.0 A to HDMI 2.0 Type D cable connects devices across long distances up to 100m without data loss – even in sensitive applications. It contains both fiber optic and copper cores, it is lightweight, flexible and has an ultra-small bend radius which makes it perfectly suitable for all kinds of installations. There is a HDMI Type A adapter included, so it also can be used as HDMI type A to HDMI Type A.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Dolby technologies | Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Fiber optic |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| HDCP | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 325 g |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Package weight | 475 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 475 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-HDMIDD-10V2.0DOP HDMI...
£91.84
£76.53
|
StarTech.com 98ft (30m) Active HDMI Ca...
£122.51
£102.09
|
Bestseller
StarTech.com 66ft (20m) Active HDMI Ca...
£78.24
£65.20
|
Recommended
StarTech.com 50ft (15m) HDMI 2.0 Cable...
£97.93
£81.61
|
Popular
StarTech.com 30ft (10m) HDMI 2.0 Cable...
£79.93
£66.61
|
Hot Product
Lindy 10m Standard HDMI Cable, Gold Line
£88.33
£73.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-HDMIDD-10V2.0DOP
|
HDMM30MA
|
HDMM20MA
|
HD2MM15MA
|
HD2MM10MA
|
37866
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|




