We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-HDM19193V2.0WH HDMI cable 3 m HDMI Type A (Standard) White
SKU
MC-HDM19193V2.0WH
£3.89
£3.24
In stock
0 available
SKU: MC-HDM19193V2.0WH
EAN: 5715063356609
HDMI Cable 4K, 3mHDMI Cable 4K, 3m
- HDMI 2.0 4K60Hz
- 18Gbps
- Support YUV sampling: 4:4:4
- HDCP 2.2
- Great Performance
Category: HDMI cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | MC-HDM19193V2.0WH |
| EAN | 5715063356609 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Ultra High-Speed 4K@60Hz 18Gbit HDMI 2.0 Cable with Dynamic HDR and Audio Return Channel (ARC). Supports resolutions up to 4K and refresh rates up to 60Hz.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Dolby technologies | Dolby TrueHD |
| Colour depth | 16 bit |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Bandwidth | 60 MHz |
| Product colour | White |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| AWG wire size | 30 |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| RGB support | 4:4:4 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 170 g |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Package weight | 200 g |
| Package width | 219 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 38 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 200 g |
| Package width | 219 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 38 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect MC-HDM19193V2.0WH HDMI ca...
£3.89
£3.24
|
New
Cables Direct CDLHD-001 HDMI cable 1 m...
£4.18
£3.48
|
Recommended
Cables Direct M - F HDMI STUB HDMI cab...
£3.96
£3.30
|
Cables Direct HDMI 3 m HDMI cable HDMI...
£3.88
£3.23
|
Popular
Cables Direct HDMI 5 m HDMI cable HDMI...
£5.76
£4.80
|
Bestseller
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 5m, Suit...
£5.59
£4.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-HDM19193V2.0WH
|
CDLHD-001
|
HDMI-STUB01M
|
99HDHS-403
|
99HDHS-405
|
306133
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|




