We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-CUSBC-SC USB cable USB 2.0 1.5 m USB C Black
SKU
MC-CUSBC-SC
£14.77
£12.31
In stock
0 available
SKU: MC-CUSBC-SC
EAN: 5704174999348
Safe Charge USB-C to C Data Blocker cable 1.5mSafe Charge USB-C to C Data Blocker cable 1.5m
- Designed in Denmark
- Robust & Sturdy design
- Safety First
- 20V, 3A (60W)
- 25 years warranty
Category: USB Cables
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| SKU | MC-CUSBC-SC |
| EAN | 5704174999348 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Safe Charge - We care for safety!
USB-C to C data blocker cable:
Charging Only. Designed without data pins provides physical data blocking, and prevents data theft and leak prevention while stopping spyware/malware attacks on smartphones, tablets & battery powered mobile devices
Charging 20V, 3A (60W)
USB-C to C data blocker cable:
Charging Only. Designed without data pins provides physical data blocking, and prevents data theft and leak prevention while stopping spyware/malware attacks on smartphones, tablets & battery powered mobile devices
Charging 20V, 3A (60W)
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1.5 m |
| Maximum data transfer rate | 0 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Weight | 35 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.5 m |
| Weight | 35 g |
| Package weight | 44 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 44 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 0 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-CUSBC-SC USB cable USB...
£14.77
£12.31
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
£15.90
£13.25
|
New
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£12.85
£10.71
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£12.88
£10.73
|
Hot Product
Lindy 5m USB 2.0 Active Extension Slim
£16.18
£13.48
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 5m, Ma...
£19.04
£15.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-CUSBC-SC
|
90A052065
|
90A051945
|
519779
|
42817
|
345408
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Manhattan
|
Lindy
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
USB C
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





