We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-C13C14LOCK-1.5MB power cable Blue 1.5 m C13 coupler C14 coupler
SKU
MC-C13C14LOCK-1.5MB
£5.99
£4.99
In stock
0 available
SKU: MC-C13C14LOCK-1.5MB
EAN: 5715063519073
Powercord C13 IEC Lock - C14 blue 1.5 m, PC1125Powercord C13 IEC Lock - C14 blue 1.5 m, PC1125
Category: Power Cables
| SKU | MC-C13C14LOCK-1.5MB |
|---|---|
| EAN | 5715063519073 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The MC-C13C14LOCK-1.5MB IEC Lock power cord provides a secure and reliable power connection for your critical devices. This 1.5-meter cable features a locking C13 connector that prevents accidental disconnections, ensuring uninterrupted power supply for servers, computers, and other essential equipment. Built to European quality standards, this MicroConnect Pro Power cable offers premium performance and peace of mind. Ideal for data centers and professional environments where a stable power connection is paramount, the IEC Lock C13 to C14 cable demonstrates MicroConnect's commitment to providing pioneering and secure connectivity solutions backed by over 20 years of industry expertise.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Blue |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 230 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 200 g |
| Package width | 277 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 310 g |
| Packaging data | |
| Package width | 277 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 310 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect MC-C13C14LOCK-1.5MB power...
£5.99
£4.99
|
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Popular
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-C13C14LOCK-1.5MB
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
88544
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|





