We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect KAB013-305 networking cable White 305 m Cat6 S/FTP (S-STP)
SKU
KAB013-305
£270.11
£225.09
In stock
0 available
SKU: KAB013-305
EAN: 5711045718687
Solid, S/FTP CAT6 305m Grey LSZH AWG23/1, CUSolid, S/FTP CAT6 305m Grey LSZH AWG23/1, CU
- To order a full box, please select the following quantity: 1 pcs.
Category: Cabling
| Cable length | 305 m |
|---|---|
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | KAB013-305 |
| EAN | 5711045718687 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The KAB013-305 S/FTP CAT6 cable provides a high-performance networking solution for demanding data transmission needs. This 305-meter grey cable is constructed with shielded foiled twisted pair (S/FTP) and pure copper conductors, ensuring superior signal integrity and reduced interference. Its CAT6 classification guarantees reliable data transfer rates suitable for Gigabit Ethernet applications. The LSZH (Low Smoke Zero Halogen) jacket offers enhanced safety by minimizing toxic fumes in the event of a fire. Built to European quality standards, this cable exemplifies MicroConnect's commitment to providing robust and dependable connectivity solutions, making it ideal for professional network installations requiring both performance and safety.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 23/1 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
| Cable shape | Round |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.3 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 19 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect KAB013-305 networking cab...
£270.11
£225.09
|
StarTech.com Bulk Cat6 Ethernet Cable...
£297.11
£247.59
|
Popular
StarTech.com Bulk Cat6 Ethernet Cable...
£297.91
£248.26
|
Hot Product
StarTech.com Bulk Cat 6 Ethernet Cable...
£254.12
£211.77
|
Recommended
StarTech.com Bulk Cat 6 Ethernet Cable...
£257.68
£214.73
|
Bestseller
StarTech.com Bulk Cat 6 Ethernet Cable...
£260.40
£217.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KAB013-305
|
WIRC6PATBLRL
|
WIRC6PATGRRL
|
WIR6CMRBL
|
WIR6CMRGR
|
WIR6CMRBK
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable length |
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Connector 2 |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|





