We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect KAB001-305 networking cable Grey 305 m Cat5e U/UTP (UTP)
SKU
KAB001-305
£96.78
£80.65
In stock
0 available
SKU: KAB001-305
EAN: 5711783321897
U/UTP CAT5e 305m Grey PVC, StrandedU/UTP CAT5e 305m Grey PVC, Stranded
- To order a full box, please select the following quantity: 1 pcs.
Category: Cabling
| Cable length | 305 m |
|---|---|
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | KAB001-305 |
| EAN | 5711783321897 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Stranded, AWG 26/7, CCA
Non-terminated flexible data-/patchcable for Home/indoor using, packed in a box
Non-terminated flexible data-/patchcable for Home/indoor using, packed in a box
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Conductor material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| Frequency | 100 MHz |
| AWG wire size | 26/7 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 305 m |
| Cable shape | Round |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.5 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 7.9 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 305 m |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect KAB001-305 networking cab...
£96.78
£80.65
|
Microconnect UTP680 networking cable G...
£92.90
£77.42
|
Hot Product
Microconnect KAB028-100 networking cab...
£83.24
£69.37
|
Bestseller
Microconnect KAB010-305C networking ca...
£92.05
£76.71
|
Lindy 45382 networking cable Blue 30 m...
£124.70
£103.92
|
Popular
Microconnect KAB029-305 networking cab...
£140.51
£117.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KAB001-305
|
UTP680
|
KAB028-100
|
KAB010-305C
|
45382
|
KAB029-305
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Lindy
|
Microconnect
|
| Cable length |
15m and more
|
N/A
|
N/A
|
15m and more
|
N/A
|
15m and more
|
| Connector 1 |
N
|
RJ-45
|
N
|
N
|
RJ-45
|
N
|
| Connector 2 |
N
|
RJ-45
|
N
|
N
|
RJ-45
|
N
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6a
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|





