We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect HDMI High Speed cable, 1m
SKU
HDM19191V1.4FC
£3.43
£2.86
In stock
0 available
SKU: HDM19191V1.4FC
EAN: 5711045411847
HDMI 1.4 Cable with Ferrite Cores, 1mHDMI 1.4 Cable with Ferrite Cores, 1m
- 4K@30Hz (3840*2160p), including 3D video
- Gold-Plated Connectors
- Transfer rate : 10.2 Gbit/s
- HDCP 2.2
- Support ARC (Audio Return Channel)
- Support HDR (High Dynamic Range)
- Support CEC (Consumer Electronics Control)
- Integrated Ethernet channel which saves additional network or audio cables
- With ferrite cores
Category: HDMI cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | HDM19191V1.4FC |
| EAN | 5711045411847 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
HDMI (High Definition Multimedia Interface) is one of the most used and acknowledged connections when transferring video and audio digitally from a source to a video display device or other compatible devices. This HDMI 1.4 cable is a High Performance and High Speed cable. It supports transfers up to 10.2 Gbps. It supports resolutions up to 4K@30Hz with HDCP 2.2, CEC, ARC and 3D. This cable are made with ferrite cores which helps to attenuate or remove high or low frequency which can occur between to video/monitor units.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| AWG wire size | 30 |
| HDMI version | 1.4 |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Cable diameter | 6 mm |
| Package weight | 70 g |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 28 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 70 g |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 28 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect HDMI High Speed cable, 1m
£3.43
£2.86
|
New
Cables Direct CDLHD-001 HDMI cable 1 m...
£4.18
£3.48
|
Cables Direct M - F HDMI STUB HDMI cab...
£3.96
£3.30
|
Popular
Cables Direct HDMI 3 m HDMI cable HDMI...
£3.88
£3.23
|
Hot Product
Microconnect HDMI High Speed cable, 2m
£4.62
£3.85
|
Bestseller
Cables Direct 3m HDMI, M - M HDMI cabl...
£2.89
£2.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HDM19191V1.4FC
|
CDLHD-001
|
HDMI-STUB01M
|
99HDHS-403
|
HDM19192V1.4FC
|
99HDHS-103
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|




