We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect HDM191950V2.0AOP HDMI cable 50 m HDMI Type A (Standard) Black
SKU
HDM191950V2.0AOP
£379.66
£316.38
In stock
0 available
SKU: HDM191950V2.0AOP
EAN: 5706998942104
Premium Optic Armored Fiber HDMI 2.0 Cable 50mPremium Optic Armored Fiber HDMI 2.0 Cable 50m
- Supporting 4K60Hz, 18Gbps
- Sampling : YUV 4:4:4
- Outer Diameter: 5,8mm, stainless steel reinforced.
- Supports EDID, CEC, HDCP (2.2), HDR (High Dynamic Range ), ARC
- Hybrid optical cable with fibre and copper wire
- Has Source & Display clearly printed on the connector for easy identification: No loss of signal – delivering crystal clear digital images instantly
- Has high pulling strength and compression load
- Crush Resistance: Long term100kg
- Short term 200kg
Category: HDMI cables
| SKU | HDM191950V2.0AOP |
|---|---|
| EAN | 5706998942104 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This cable is provided with a stainless steel and Kevlar armor to protect fibers. Furthermore, these cables are provided with heavy duty connectors with very strong covers and this makes this cable perfect for the harshest use such as concert applications where it can withstand a high pressure and protect the cable from damage. This cable are packed on this special cable are packed on this mobile reel, which makes the cable easy to install and pack after use in a nice way for next installation.
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This cable is provided with a stainless steel and Kevlar armor to protect fibers. Furthermore, these cables are provided with heavy duty connectors with very strong covers and this makes this cable perfect for the harshest use such as concert applications where it can withstand a high pressure and protect the cable from damage. This cable are packed on this special cable are packed on this mobile reel, which makes the cable easy to install and pack after use in a nice way for next installation.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Dolby technologies | Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 50 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Fiber optic |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Cable jacket material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 3.5 kg |
| Cable diameter | 5.8 mm |
| Package weight | 4.44 kg |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 360 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.44 kg |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 360 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect HDM191950V2.0AOP HDMI cab...
£379.66
£316.38
|
Microconnect Premium Optic HDMI Cable...
£307.01
£255.84
|
Lindy 70m Fibre Optic Hybrid Micro-HDM...
£323.98
£269.98
|
|---|---|---|---|
| SKU |
HDM191950V2.0AOP
|
HDM1919100V2.0OP
|
38325
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Lindy
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type D (Micro)
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type D (Micro)
|


