We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect HDM191905FV2.0 HDMI cable 0.5 m HDMI Type A (Standard) Black
SKU
HDM191905FV2.0
£3.06
£2.55
In stock
0 available
SKU: HDM191905FV2.0
EAN: 5715063529683
HDMI 2.0 4K, 60Hz, 18Gb/s, black 0.5mHDMI 2.0 4K, 60Hz, 18Gb/s, black 0.5m
- HDMI 2.0 4K60Hz
- 18Gbps
- Support YUV sampling: 4:4:4
- HDCP 2.2
- Great Performance
- AWG 30
Category: HDMI cables
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | HDM191905FV2.0 |
| EAN | 5715063529683 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Ultra High-Speed 4K@60Hz 18Gbit HDMI 2.0 Extension Cable with Dynamic HDR and Audio Return Channel (ARC). Supports resolutions up to 4K and refresh rates up to 60Hz.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| HDMI version | 2.0 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Package weight | 90 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect HDM191905FV2.0 HDMI cable...
£3.06
£2.55
|
New
Cables Direct CDLHD-001 HDMI cable 1 m...
£4.18
£3.48
|
Cables Direct M - F HDMI STUB HDMI cab...
£3.96
£3.30
|
Popular
Cables Direct HDMI 3 m HDMI cable HDMI...
£3.88
£3.23
|
Hot Product
Cables Direct 3m HDMI, M - M HDMI cabl...
£2.89
£2.41
|
Bestseller
Belkin High Speed HDMI 1m HDMI cable H...
£4.03
£3.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HDM191905FV2.0
|
CDLHD-001
|
HDMI-STUB01M
|
99HDHS-403
|
99HDHS-103
|
HDMI0018G-1M
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Belkin
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|





