We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect ECO-USB3.2CA1 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 1 m USB A USB C Black
SKU
ECO-USB3.2CA1
£7.30
£6.08
In stock
0 available
SKU: ECO-USB3.2CA1
EAN: 5715063596128
ReConnect USB-C to USB-A 3.2 Gen 1 cable, 1mReConnect USB-C to USB-A 3.2 Gen 1 cable, 1m
- Jacket and Housing contain 100% Global Recycled Standard certified post-consumer rPVC certified by Control Union 1409828
- Datatransfer rate: 10 Gbps
- For superfast synching and charging up to 3A
- Backwards compatibility to USB2.0 and 1.1
- Power Delivery : 15 Watt
Category: USB Cables
| SKU | ECO-USB3.2CA1 |
|---|---|
| EAN | 5715063596128 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
See the full ReConnect Assortment at the following link:
ReConnect Responsible Connectivity
Crafted from recycled materials, the ReConnect USB-C to USB-A Cable is an responsible choice for your connectivity needs. This cable supports fast and reliable data transfer up to 10 Gbrs, ensuring efficient performance for your devices.
ReConnect Responsible Connectivity
Crafted from recycled materials, the ReConnect USB-C to USB-A Cable is an responsible choice for your connectivity needs. This cable supports fast and reliable data transfer up to 10 Gbrs, ensuring efficient performance for your devices.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Connector housing material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Weight | 34 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 34 g |
| Package weight | 39 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 39 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect ECO-USB3.2CA1 USB cable U...
£7.30
£6.08
|
Hot Product
Cables Direct USB3-805 USB cable 5 m U...
£6.34
£5.28
|
New
Cables Direct USB3-805BL USB cable 5 m...
£6.55
£5.46
|
Bestseller
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
£8.18
£6.82
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 11m, M...
£8.88
£7.40
|
Popular
StarTech.com 1m Blue SuperSpeed USB 3....
£6.85
£5.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ECO-USB3.2CA1
|
USB3-805
|
USB3-805BL
|
USB3AUB50CMB
|
510424
|
USB3SEXT1M
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB B
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB B
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|





