We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect ECO-USB3.2CA0.25 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 0.25 m USB A USB C Black
SKU
ECO-USB3.2CA0.25
£6.55
£5.46
In stock
0 available
SKU: ECO-USB3.2CA0.25
EAN: 5715063596111
ReConnect USB-C to USB-A 3.2 Gen 1 cable, 0.25mReConnect USB-C to USB-A 3.2 Gen 1 cable, 0.25m
- Jacket and Housing contain 100% Global Recycled Standard certified post-consumer rPVC certified by Control Union 1409828
- Datatransfer rate: 10 Gbps
- For superfast synching and charging up to 3A
- Backwards compatibility to USB2.0 and 1.1
- Power Delivery : 15 Watt
Category: USB Cables
| SKU | ECO-USB3.2CA0.25 |
|---|---|
| EAN | 5715063596111 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
See the full ReConnect Assortment at the following link:
ReConnect Responsible Connectivity
Crafted from recycled materials, the ReConnect USB-C to USB-A Cable is an responsible choice for your connectivity needs. This cable supports fast and reliable data transfer up to 10 Gbrs, ensuring efficient performance for your devices.
ReConnect Responsible Connectivity
Crafted from recycled materials, the ReConnect USB-C to USB-A Cable is an responsible choice for your connectivity needs. This cable supports fast and reliable data transfer up to 10 Gbrs, ensuring efficient performance for your devices.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 0.25 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Connector housing material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Weight | 13 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.25 m |
| Weight | 13 g |
| Package weight | 18 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 18 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect ECO-USB3.2CA0.25 USB cabl...
£6.55
£5.46
|
Hot Product
Cables Direct USB3-805 USB cable 5 m U...
£6.34
£5.28
|
New
Cables Direct USB3-805BL USB cable 5 m...
£6.55
£5.46
|
Recommended
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
£8.18
£6.82
|
Bestseller
StarTech.com 3m USB 2.0 A to Right Ang...
£5.56
£4.63
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 11m, M...
£8.88
£7.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ECO-USB3.2CA0.25
|
USB3-805
|
USB3-805BL
|
USB3AUB50CMB
|
USBAB3MR
|
510424
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB B
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB B
|
USB B
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





