We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect ECO-USB3.1CCHAR1B USB cable USB 2.0 1 m USB A USB C Black
SKU
ECO-USB3.1CCHAR1B
£4.22
£3.52
In stock
0 available
SKU: ECO-USB3.1CCHAR1B
EAN: 5715063597484
ReConnect USB-C 3.2 Gen 1 to USB-A 2.0 cable, 1mReConnect USB-C 3.2 Gen 1 to USB-A 2.0 cable, 1m
- Jacket and Housing contain 100% Global Recycled Standard certified post-consumer rPVC certified by Control Union 1409828
- For super-fast synching and charging at up to 3A
- Backwards compatibility to USB2.0 and 1.1
- Support QC3.0
- for synchronising and charging
- small USB-C connector can be used on both sides
Category: USB Cables
| SKU | ECO-USB3.1CCHAR1B |
|---|---|
| EAN | 5715063597484 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
See the full ReConnect Assortment at the following link:
ReConnect Responsible Connectivity
Crafted from recycled materials, the ReConnect USB-C to USB-A 1m Cable is an responsible choice for your connectivity needs. This cable supports fast and reliable data transfer, ensuring efficient performance for your devices.
ReConnect Responsible Connectivity
Crafted from recycled materials, the ReConnect USB-C to USB-A 1m Cable is an responsible choice for your connectivity needs. This cable supports fast and reliable data transfer, ensuring efficient performance for your devices.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Connector housing material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Weight | 20 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 20 g |
| Package weight | 25 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 25 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect ECO-USB3.1CCHAR1B USB cab...
£4.22
£3.52
|
New
Cables Direct USB3-803BL USB cable 3 m...
£4.13
£3.44
|
Bestseller
StarTech.com 6in USB 2.0 Cable - USB A...
£4.64
£3.87
|
Popular
StarTech.com 6in USB 2.0 Extension Ada...
£4.03
£3.36
|
Hot Product
Sandberg USB 2.0 A-B Cable 1.8 m
£3.97
£3.31
|
Recommended
StarTech.com 3 ft Panel Mount USB Cabl...
£5.15
£4.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ECO-USB3.1CCHAR1B
|
USB3-803BL
|
USBMBADAPT
|
USBEXTAA6IN
|
502-78
|
USBPNLAFAM3
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Sandberg
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB B
|
N/A
|
USB A
|
USB B
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





