We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect ECO-USB3.1CA2 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 2 m USB C USB A Black
SKU
ECO-USB3.1CA2
£10.52
£8.77
In stock
0 available
SKU: ECO-USB3.1CA2
EAN: 5715063597453
ReConnect USB-C to USB-A 3.2 Gen 1 cable, 2mReConnect USB-C to USB-A 3.2 Gen 1 cable, 2m
- Jacket and Housing contain 100% Global Recycled Standard certified post-consumer rPVC certified by Control Union 1409828
- For super-fast synching and charging at up to 10 W
- SuperSpeed data transmission up to 5 Gbps - 10 x faster than USB 2.0
- Backwards compatibility to USB2.0 and 1.1
Category: USB Cables
| SKU | ECO-USB3.1CA2 |
|---|---|
| EAN | 5715063597453 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
See the full ReConnect Assortment at the following link:
ReConnect Responsible Connectivity
Crafted from recycled materials, the ReConnect USB-C to USB-A Cable is an responsible choice for your connectivity needs. This cable supports fast and reliable data transfer up to 10 Gbrs, ensuring efficient performance for your devices.
ReConnect Responsible Connectivity
Crafted from recycled materials, the ReConnect USB-C to USB-A Cable is an responsible choice for your connectivity needs. This cable supports fast and reliable data transfer up to 10 Gbrs, ensuring efficient performance for your devices.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 2 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Connector housing material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Weight | 65 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 65 g |
| Package weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 70 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect ECO-USB3.1CA2 USB cable U...
£10.52
£8.77
|
Bestseller
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£12.85
£10.71
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£12.88
£10.73
|
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 11m, M...
£8.88
£7.40
|
Popular
StarTech.com 5 ft Desktop SuperSpeed U...
£12.67
£10.56
|
Hot Product
Equip USB 3.0 Type A Extension Cable M...
£9.53
£7.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ECO-USB3.1CA2
|
90A051945
|
519779
|
510424
|
USB3SEXT5DSK
|
128399
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
Manhattan
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
Equip
|
| Connector 1 |
USB C
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB B
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|





