We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect ECO-MC-HDM19194V2.0 HDMI cable 4 m HDMI Type A (Standard) Black
SKU
ECO-MC-HDM19194V2.0
£12.05
£10.04
In stock
0 available
SKU: ECO-MC-HDM19194V2.0
EAN: 5715063597286
ReConnect HDMI 2.0 Cable 4K, 4mReConnect HDMI 2.0 Cable 4K, 4m
- Jacket and Housing contain 100% Global Recycled Standard certified post-consumer rPVC certified by Control Union 1409828
- HDMI 2.0 4K60Hz
- 18Gbps
- Support YUV sampling: 4:4:4
- HDCP 2.2
- Great Performance
- Triple Shielded
Category: HDMI cables
| SKU | ECO-MC-HDM19194V2.0 |
|---|---|
| EAN | 5715063597286 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
See the full ReConnect Assortment at the following link:
ReConnect Responsible Connectivity
Crafted from recycled materials, the ReConnect HDMI 2.0 Cable 4K, is an responsible choice for your high-definition needs. This cable supports 4K resolution, ensuring crystal-clear visuals and immersive audio for your AV entertainment or presentation setup.
ReConnect Responsible Connectivity
Crafted from recycled materials, the ReConnect HDMI 2.0 Cable 4K, is an responsible choice for your high-definition needs. This cable supports 4K resolution, ensuring crystal-clear visuals and immersive audio for your AV entertainment or presentation setup.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 4 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| HDMI version | 2.0 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Cable jacket material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Connector housing material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 212 g |
| Package weight | 219 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 219 g |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect ECO-MC-HDM19194V2.0 HDMI...
£12.05
£10.04
|
New
Cables Direct 99HDHS-110WHT HDMI cable...
£12.14
£10.12
|
Popular
StarTech.com 6 in HDMI Extension Cable...
£10.27
£8.56
|
Recommended
Microconnect HDMI High Speed cable, 10m
£17.23
£14.36
|
Bestseller
StarTech.com 3m (10ft) HDMI Cable - 4K...
£9.74
£8.12
|
Hot Product
Cables Direct 10m HDMI, M - M HDMI cab...
£10.30
£8.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ECO-MC-HDM19194V2.0
|
99HDHS-110WHT
|
HDMIEXTAA6IN
|
HDM191910V1.4FC
|
HDMM3M
|
99HDHS-110
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|





