We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect C19PLUG power cable Black
SKU
C19PLUG
£6.35
£5.29
In stock
0 available
SKU: C19PLUG
EAN: 5704327790686
C19 Power Connector FemaleC19 Power Connector Female
Category: Power Cables
| SKU | C19PLUG |
|---|---|
| EAN | 5704327790686 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The MicroConnect IEC Power Adaptor C19 Plug provides a reliable and robust solution for adapting power connections. This adapter is designed to convert standard power inputs to a C19 plug, ensuring compatibility with a wide range of high-power devices and equipment. Built with premium quality materials and adhering to strict European design standards, the C19PLUG guarantees a secure and stable power connection. Ideal for data centers, server rooms, and other high-demand environments, this adapter exemplifies MicroConnect's commitment to pioneering innovation in connectivity solutions, offering a dependable and efficient power solution backed by over 20 years of industry expertise.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector gender | Male |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 46 g |
| Package width | 154 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 56 g |
| Packaging data | |
| Package width | 154 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 56 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect C19PLUG power cable Black
£6.35
£5.29
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C19PLUG
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
88544
|
88546
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|
C2G
|





