We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect B-UTP605B networking cable Blue 5 m Cat6 U/UTP (UTP)
SKU
B-UTP605B
£2.26
£1.88
In stock
0 available
SKU: B-UTP605B
EAN: 5711045266300
CAT6 U/UTP Network Cable 5m, BlueCAT6 U/UTP Network Cable 5m, Blue
- To order a full box, please select the following quantity: 40 pcs.
- Suitable for Gigabit (10/100/1000 Mbit) network
- CAT6 tested up to 250 MHZ
- with Latch Protection
- with slimline relief
- with gold-plated pins
Category: Cabling
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | B-UTP605B |
| EAN | 5711045266300 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
CAT6 cables enables a convenient and reliable connection from one network device, such as switch, modem or router, to another or to the infrastructure at large through a patch panel, keystone jack or wall outlet. This cable are also used a lot in small office and home network and entertainment applications. These cables are tested up to 250Mhz (CAT6 standard) and are backwards compatible with CAT5e and CAT5 cables. They are produced with latch protection, which prevents the connector do be damaged when you install the cable through an installation with very less space.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Conductor material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 26/7 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 5 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 28 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 149 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 128 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 5 m |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
| Other features | |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect B-UTP605B networking cabl...
£2.26
£1.88
|
New
Cables Direct B5-105G networking cable...
£2.89
£2.41
|
Cables Direct B5ST-302R networking cab...
£1.99
£1.66
|
Cables Direct B6-502 networking cable...
£2.29
£1.91
|
Recommended
Cables Direct B6-503G networking cable...
£3.05
£2.54
|
Popular
Cables Direct B6LZ-602R networking cab...
£2.60
£2.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B-UTP605B
|
B5-105G
|
B5ST-302R
|
B6-502
|
B6-503G
|
B6LZ-602R
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Cable length |
5m to 10m
|
5m to 10m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|





